czwartek, 24 kwietnia 2014

Stephen King "Miasteczko Salem"

Stephen King jest jednym z moich ulubionych autorów książek. Zawsze, gdy sięgam po Jego książkę  jestem pewna, że mnie nie zawiedzie. Tak samo było w przypadku "Miasteczka Salem"!
Myślę, że najciekawszym bohaterem z tej książki jest Mark - mały chłopiec (jak dla mnie wyjątkowy), pewnie dlatego tak wiele cytatów z nim związanych znajdziecie poniżej.

Stephen King Miasteczko Salem

STEPHEN KING

(ur. 21.09.1947 w Portland)
Autor powieści, zbiorów opowiadań, komiksów i scenariuszy filmowych. Sławę przyniosły mu już pierwsze książki: "Carrie", "Miasteczko Salem" i "Lśnienie".
King zręcznie wiąże w swoich historiach elementy grozy, literatury science fiction, baśni i sensacji. Prawie każda z jego ponad 60 książek została zekranizowana, a łącznie uzyskały one jeden z największych nakładów na świecie. Autor uchodzi dziś za niekoronowanego króla literatury z gatunku hororu. Mieszka wraz z żoną Tabithą w Bangor, w stanie Maine.
Strony internetowe autora:
www.stephenking.pl

A TUTAJ znajdziecie ciekawy artykuł: Kilka(naście) rzeczy, których nie wiedzieliście o Stephenie Kingu. 

OPIS Z KSIĄŻKI:

W prowincjonalnym amerykańskim miasteczku zaczynają dziać się rzeczy niepojęte i przerażające. Znikają bądź umierają w dziwnych okolicznościach dzieci i dorośli, jedna śmierć pociąga za sobą drugą.Czyżby Salem było nawiedzone przez złe moce? Kilku śmiałków, którym przewodzi mały chłopiec, wydaje im pełną determinacji walkę.
"Miasteczko Salem", klasyczny horror Stephena Kinga, ukazało się po raz pierwszy w roku 1975. Demoniczna opowieść natychmiast przeraziła i oczarowała czytelników i stała się światowym bestsellerem. Doczekała się też dwóch ekranizacji.

CYTATY Z KSIĄŻKI:

"Tym, co go od nich różniło, była niespotykana w tym wieku, chłodna i rzeczowa samokontrola. Nikt mu jej nie wszczepiał, po prostu się z niż urodził. Kiedy jego ukochany pies Chopper został potrącony przez samochód. Mark uparł się, żeby iść razem z matką do weterynarza, kiedy zaś weterynarz powiedział: "Będę musiał pomóc mu zasnąć, chłopcze", odparł: "Pan nie pomoże mu zasnąć, tylko go zabije, prawda?" Weterynarz przyznał mu rację, a wtedy Mark kazał tamtemu to zrobić, ale najpierw mocno ucałował psa. Było mu bardzo smutno, lecz nie płakał i nawet nie odczuwał takiej potrzeby. Matka zalewała się łzami, ale w trzy dni później już prawie nie pamiętała o Chopperze, Mark natomiast postanowił nigdy o nim nie zapomnieć. Taki właśnie był pożytek z niepłakania; płakać znaczyło tyle co wysikać wszystko na ziemię."

"Zrozumieć śmierć? Proszę bardzo. Śmierć przychodzi wtedy, kiedy dopadnie cię któryś z potworów."

"Zanim ponownie zasnął, nawiedziła go, nie po raz pierwszy zresztą, refleksja na temat pewnej szczególnej, charakteryzującej dorosłych, cechy: niemal wszyscy biorą środki uspokajające, łykają pigułki lub piją alkohol, żeby przyśpieszyć nadejście snu, dręczące zaś ich koszmary są swojskie i niewinne - praca, pieniądze, co pomyśli nauczycielka, jeśli nie kupię Jennie nowej sukienki, czy moja żona jeszcze mnie kocha, kim naprawdę są moi przyjaciele. Nie mają najmniejszego pojęcia o tym, co przeżywa dziecko pozostawione w ciemnym pokoju, będące w o tyle gorszej sytuacji, że nie może się odwołać do pomocy psychoanalityka lub lekarza; musi samo stawić czoło okropnej istocie, która co wieczór wślizguje się pod dywan i najróżniejszym strachom, czającym się tuż poza polem widzenia. Każdej nocy zmaga się z tymi koszmarami w samotnej walce, której kres kładzie dopiero paralityczne skostnienie wyobraźni, zwane także dorosłością."

" Najbardziej charakterystyczną cechą dzieciństwa nie jest łatwość, z jaką marzenia mieszają się z jawą, lecz całkowite wyobcowanie. Nie istnieją słowa, które mogłyby opisać mroczne lęki i przeżycia dziecka. Mądre dziecko zdaje sobie sprawę i zgadza się na związane z tym konsekwencje. Z chwilą kiedy zaczyna sporządzać dokładny bilans zysków i strat, przestaje być dzieckiem."

"Czy to Carlyle powiedział, że kiedy człowiek wyrzuca Boga z serca, wtedy na jego miejscu natychmiast pojawia się Szatan?"

EKRANIZACJE:

Powstały dwie ekranizacje książki. Pierwsza w 1989roku, druga w 2004 roku. Jeszcze nie oglądałam żadnej z nich, ale planuję w wolnej chwili to nadrobić.

1989r.

2004r.
 

5 komentarzy:

 1. W zeszłym miesiącu dzieliłam się na moim blogu opinią. Dla mnie to byla pierwsza książka Kinga

  OdpowiedzUsuń
 2. uwielbiam go za to jakie emocje wprowadza i trzyma w napięciu. przeczytałam już kilka ale żadnej wymienionej przez Ciebie. mam ich sporo to pewnie jest tez tam jakaś z jego pierwszych ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Miasteczko Salem" została wydana w 1975 roku. Nie jest już pierwszej młodości:-)

   Usuń
 3. coś słyszałam o tej książce, teraz brak czasu na czytanie

  Pozdrawiam niedzielnie i zapraszam do mnie w odwiedziny :)

  OdpowiedzUsuń
 4. King jest również moim ulubionym autorem. Mam wszystkie jego książki, wiele z nich przeczytałam po kilka razy. Miasteczko Salem nie jest moją ulubioną pozycją, ale przyznaję, że jedną z lepszych. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...