wtorek, 13 maja 2014

Jerzy Pilch "Pod mocnym aniołem"

Mówiąc szczerze, gdy sięgałam po tą książkę, nie miałam pojęcia czego się po niej spodziewać. Wstyd się przyznać, ale jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością Jerzego Pilcha. Na książkę "Pod Mocnym Aniołem" trafiłam przypadkiem. Pomyślałam, że nazwisko znane, więc czas nadrobić zaległości ;-)
Przyznaję, że obawiałam się trochę, że będę miała problem z przeczytaniem, będzie nudna, za mądra dla mnie :-) Nie miałam pojęcia, że sięgam po osobisty dziennik napisany przez alkoholika! Jestem bardzo zaskoczona, bo książka nie tylko mnie wciągnęła, ale sprawiła, że koniecznie chcę przeczytać coś jeszcze tego autora. Jednak ostrzegam, nie jest to lekka lektura, którą się czyta dla rozrywki!
Jerzy Pilch urodzony w roku 1952 w Wiśle. Pisarz, dramaturg, scenarzysta. Laureat Nagrody Fundacji Kościelskich (1989) za „Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej” oraz Nagrody Nike (2001) za książkę „Pod Mocnym Aniołem”. Napisał m.in. „Spis cudzołożnic”, „Tysiąc spokojnych miast”, „Bezpowrotnie utraconą leworęczność”. Autor scenariusza do filmu „Żółty szalik”, nagrodzonego na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Kibic Cracovii JERZY PILCH:

(ur. 10.08.1952r. w Wiśle)
Jeden z najwybitniejszych współczesnych prozaików. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Do 1999r. był członkiem zespołu redakcyjnego "Tygodnika Powszechnego", następnie publikował felietony kolejno na łamach 'Hustlera", "Polityki", "Dziennika" i "Przekroju". Od lipca 2012r. ponownie jest felietonistą "Tygodnika Powszechnego".

W 1989r. otrzymał Nagrodę Fundacji im. Kościelskich za tom "Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej". W maju 1998r. za książkę "Tysiąc spokojnych miast" otrzymał wyróżnienie krakowska Książka Miesiąca. W 2001r. uhonorowano go Nagrodą Literacką NIKE za powieść "Pod Mocnym Aniołem". Pisarz był także pomysłodawcą Ogólnonarodowego Konkursu na Opowiadanie, który ogłosił na łamach "Polityki" pod koniec 2003r.
Napisał m.in. "Spis cudzołożnic", "Tysiąc spokojnych miast", "Bezpowrotnie utraconą leworęczność".


CYTATY Z KSIĄŻKI: 

"Wiedziałem, że ją znajdę na ziemi - nie w niebie, za życia - nie po śmierci, na jawie - nie we śnie."

 "Kolejny raz w dziejach wielkie uczucie przegrało z pieniędzmi"

"- Nie chcę się zapić na śmierć, w każdym razie nie teraz. Prawdę powiedziawszy, najchętniej zapiłbym się na śmierć po długim i szczęśliwym życiu.
- Pan ma jednak umysłowość dziecka, i to dziecka mało rozgarniętego.
- Ach, panie doktorze ja doskonale wiem, że nie można, zwłaszcza w moim wypadku nie można, pijąc, żyć długo i szczęśliwie. Ale jak można żyć długo i szczęśliwie bez picia?"

"Zabawa w pozorne mnożenie możliwych, choć w gruncie rzeczy całkowicie wykluczonych, wydarzeń trwać by mogła w nieskończoność, teraz w końcu mógłbym wylać do zlewu lub wyrzucić przez okno wszystkie cztery butelki i raz jeszcze wkoło całą rundę krok po kroku powtórzyć, i raz jeszcze, i jeszcze raz, tę koszmarną dziecinadę trzeba było niezawodnie przerwać, trzeba było po męsku spojrzeć prawdzie w oczy, a prawdą nie było wylewanie wódki do zlewu i wyrzucanie butelek przez okno - prawdą było picie. Poruszałem się z niezwykłą prędkością, bo szło o to, by jak najprędzej wlać w siebie pierwszą dawkę prawdy i zabić męczącą retorykę. Trzeba było jak najprędzej skończyć z świadomą literaturą wiecznych wątpliwości i wybrać niezachwiane, nieprzytomne życie."

"Pijakowi wstyd pić, ale pijakowi jeszcze gorszy wstyd: nie pić." 

"- Nawet klucze - szepnęła z dziecinnym zapałem - nawet klucze kładę teraz na swoim miejscu. Idziś, wyobraź sobie, rano nie mogłam ich znaleźć, nie mogłam znaleźć kluczy, bo zapomniałam, że położyłam je na swoim miejscu."

"- Niebawem wyjdzie pan stąd, panie Przodowniku, i jeśli uda się panu po wyjściu nie pić, niech pan nie pije, niech pan z całych sił nie pije, ale niech pan wszem wobec i każdemu z osobna oznajmia, że pan pije...Jak najdłużej i jak najusilniej niech pan kłamie, że pan pije, zwłaszcza że prędzej czy później i tak się pan napije." 

"Czyż nie odczuwam? Owszem. Im więcej piję, tym więcej odczuwam. Właśnie dlatego piję, że w trunku tym szukam współczucia i serca. Nie wesela szukam, lecz jedynie boleści...Piję, albowiem pragnę dotkliwiej cierpieć!
Fiodor Dostojewski"

"I osądzi wszystkich sprawiedliwie i przebaczy dobrym i złym, wyniosłym i pokornym... A gdy już skończy ze wszystkimi , naonczas przemówi i do nas:"Chodźcie i wy - powie. - Chodźcie pijaniuteńcy! Chodźcie słabiutcy! Chodźcie zasromani!" I my wszyscy przyjdziemy nie wstydząc się i staniemy przed Nim. A On powie: "Świnie jesteście! Na obraz i podobieństwo bestii; ale chodźcie i wy też!".
Fiodor Dostojewski"

"-Chyba mam ochotę się napić.
- Prawie wszyscy mają taką ochotę, tylko o tym nie wiedzą.
Charles Bukowski

"Pijaństwo bramąkażdej nieprawości.
Zwady, urągań, kradzieży, sprośności.
I innych wielu: grzech bowiem pijaństwa,
to duch szataństwa.
Pieśń przeciw pijaństwu
(w kancjonale Heczki, nr 443)"

"Oni wszyscy pili z tych samych, choć niekiedy też z innych jeszcze powodów. Pili, bo ojciec był zbyt surowy, i pili, bo matka była zbyt łagodna. Pili, bo wszyscy wkoło pili. Pil, bo pochodzili z rodzin pijackich, i pili, bo pochodzili z rodzin, w których od pokoleń nikt nigdy nie umoczył dzioba. Pili, bo Polska była pod moskiewskim jarzmem, i pili w euforii po wyzwoleniu. Pili, bo Polak został papieżem, i pili, bo Polak dostał Nobla. Pili za zdrowie internowanych i piciem czcili pamięć zamordowanych. Pili, gdy byli sami, i pili, gdy ktokolwiek pojawił się obok nich. Pili, kiedy Polska zwyciężała, i pili, kiedy Polska przegrywała. A doktor Granada z nadludzką cierpliwością wysłuchiwał wszystkich tych odpowiedzi, kręcił przecząco głową i mówił to, co powiedziałem na początku: Pijecie, bo pijecie."

"-Umiarkowanie, ale szczęśliwie? Przecież to jest sprzeczność sama w sobie.
- To nie jest sprzeczność, kiedy to zrozumiesz, przestaniesz pić."

"Deliryzm jest podobno chorobą uczuć. Delirycy nie umieją swych uczuć ani definiować, ani nimi sterować."

"Moja siła jest moją tajemnicą." 

"Pożar nałogu trawił w nim wszystko z wyjątkiem umiejętności."

"Niewątpliwie bezsenność sprzyjała  jego ruchliwości - nałóg - jakby to powiedział Szymon Sama Dobroć - nieubłaganie wiedzie do bezsenności, potem bezsenność wzmacnia nałóg."

"Przecież tu nie chodzi o ciszę w jej, że tak powiem, słyszalnym czy niesłyszalnym aspekcie. Wy macie się wyciszyć wewnętrznie, macie się ukoić. Macie ukołysać wasze skołatane nerwy nie do snu, lecz do spokojnego życia w przyszłości. A wszystko, co przychodzi z tamtego świata, nawet telefon, może was rozdrażnić." 

"Jak pogodzić głębię pijanej duszy z płycizną pijanego ciała?"

"Ale wybieram życie, jest przy mnie miłość silna jak twój śpiew, ona daje mi ocalenie. Nasz nałóg, który ciebie zabił, ze mnie schodzi tak jak z węża schodzi skóra węża; zwyciężyłem, z tobą się dzielę moim zwycięstwem, piszę o tobie i piszę o sobie nie tylko po to, by pokazać, że prawdziwa deliryczna proza nie kończy się śmiercią; kończy się życiem, które nie wiadomo, jak się kończy."

"Wroogość jest to wściekłość skierowana przeciwko komuś lub czemuś."

EKRANIZACJE:

plakat do filmu Pod Mocnym Aniołem (2014)
filmweb.pl
Na podstawie książki powstał ostatnio film Wojtka Smarzowskiego, reżysera "Drogówki", "Róży" i "Wesela".
Koniecznie obejrzcie zwiastun filmu "Pod Mocnym Aniołem".
Ja jeszcze nie oglądałam filmu, ale w najbliższym czasie postaram się to nadrobić :-)

Pod Mocnym Aniołem
booklips.pl

3 komentarze:

 1. Muszę koniecznie przeczytać! Słyszałam o filmie, ale póki co najpierw sięgnę po książkę :)

  http://just-be-yourself-coca.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiedziałam o istnieniu ksiażki ... Film podobno jest mocny, czyli pewnie książka jeszcze lepsza

  OdpowiedzUsuń
 3. Hello from Spain: interesting book. Keep in touch

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...