czwartek, 4 grudnia 2014

Harlan Coben "Schronienie"

Sięgając po "Schronienie" w ogóle nie wiedziałam czego się spodziewać po tej książce. Wstyd się przyznać, ale to pierwsza książka Cobena, którą przeczytałam. Myślę jednak, że nie ostatnia - już poluję na kolejne część przygód Micka.
Przeczytałam kilka recenzji i dowiedziałam się, że jest to seria dla młodzieży, która w porównaniu z serią o Myronie Bolitarze, wypada znacznie gorzej. W sumie to nawet dobrze, bo mnie "Schronienie" bardzo się podobało. Więc miło będzie sięgnąć po jeszcze lepsze książki tego autora :-) HARLAN COBEN:

Współczesny pisarz amerykański, który uznanie w kręgu miłośników literatury sensacyjnej zdobył trzecią książką Bez skrupułów,opublikowaną w 1995. Jako pierwszy współczesny autor otrzymał trzy prestiżowe nagrody literackie przyznawane w kategorii powieści kryminalnej, w tym najważniejszą - Edgar Poe Award. Światowa popularność Cobena zaczęła się  w 2001 od thrillera Nie mów nikomu, bestsellera w USA i Europie (zekranizowanego w 2006 przez Guillaume'a Caneta; obecnie w USA powstaje remake). Kolejne powieści, za które otrzymał wielomilionowe zaliczki od wydawców, m.in. Bez pożegnania, Niewinny, W głebi lasu, Zaginiona, Na gorącym uczynku, Wszyscy mamy tajemnice, Schronienie, Stay Close i Seconds Away, uczyniły go megagwiazdą gatunku i jednym z najchętniej czytanych autorów, także w Polsce.

OPIS Z KSIĄŻKI:

Precyzyjnie skonstruowana intryga, mistrzowsko stopniowane napięcie, fałszywe tropy prowadzące donikąd, pozornie niemożliwe do wyjaśnienia zagadki i zaskakujące zakończenie to podstawowe cechy literackiego stylu Cobena, które uczyniły go megagwiazdą współczesnego thrillera. Fani pisarza doskonale znają też jego ulubionego bohatera - Myrona Bolitara, agenta sportowego i detektywa-amatora, który lubi pakować się w kryminalne kłopoty.

Szesnaście lat temu Myron po raz ostatni rozmawiał ze swoim bratem, Bradem. Niespodziewanie dowiaduje się, że Brad nie żyje - zginął w wypadku samochodowym na oczach własnego syna, nastoletniego Mickeya. Matka chłopaka trafia na odwyk, on sam zaś musi zamieszkać ze swoim nielubianym wujem Myronem i na dodatek zmienić szkołę. Nowe gimnazjum oznacza nowych przyjaciół, nowych wrogów i nową dziewczynę - prześliczną Ashley. Pewnego dnia Ashley nie pojawia się na zajęciach, znika bez śladu. Nie mogąc się z tym pogodzić, Mickey rozpoczyna poszukiwania. I odkrywa, że pozornie skromna i nieśmiała nastolatka nie była osobą, za którą się podawała. W takim razie kim była? I co się z nią stało? To nie jedyna tajemnica, z którą musi poradzić sobie chłopak. Mieszkająca w pobliżu samotna staruszka wypowiada zagadkowe słowa - "Twój ojciec nie umarł, nadal żyje." Próbując dotrzeć do prawdy o własnym ojcu, Mickey wplątuje się w mroczną i niebezpieczną intrygę, której korzenie sięgają czasów Holocaustu...

CYTATY Z KSIĄŻKI:

"Problem z wszechogarniającą miłością polega na tym, co się dzieje, kiedy ją utracisz. Miłość taka, jaka ich łączyła, zmienia dwoje w jedno, więc kiedy mój ojciec umarł, ta całość została rozerwana na pół, co zniszczyło moją matkę. Gdy pochowaliśmy ojca, widziałem, jak oklapła niczym kukiełka, której poprzecinano sznurki, i nic nie mogłem na to poradzić."

"Przyzwalacz to ktoś, kto pozwala ukochanej osobie na autodestrukcyjne zachowania."

"Rzecz nigdy nie daje prawdziwej radości."

"Mimo wszystko wierzę, że ludzie w głębi serca są dobrzy". Anna Frank

"Adrenalina to zabawna sprawa. Czytałem o matkach, które pod jej wpływem potrafiły podnieść samochód, żeby uwolnić swoje dzieci".

"Ten kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat". 


Na koniec przypominam o Zimowym CANDY.:

2 komentarze:

  1. Hello from Spain: interesting novel. Keep in touch

    OdpowiedzUsuń
  2. Wiele słyszałam o tym autorze i jego książkach, ale do tej pory jakoś żadna nie trafiłam w moje ręce ;) Na razie zaczytuję się w fantastyce...
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...